Skip to main content

Jak wybrać odpowiednie biuro rachunkowe?

Dodaj komentarz

Jak wybrać odpowiednie biuro rachunkowe?

Każdy przedsiębiorca, każdy właściciel firmy staje w końcu przed pytaniem: jak wybrać odpowiednie biuro rachunkowe? Dla wielu osób głównym kryterium staje się kryterium finansowe. Im mniej biuro bierze za swoją pracę, tym więcej osób do niego lgnie. Ale czy rzeczywiście to pieniądze powinny być tutaj głównym doradcą? W końcu nie wszystko, co się świeci, rzeczywiście jest przysłowiowym złotem, a oszczędzać też trzeba umieć.

Miejsce pracy w Biurze Rachunkowym Teresa Dorsz we Włocławku

Kompetencje pracowników biura księgowego

Jak więc biuro wybrać, aby mieć pełną satysfakcję ze współpracy? Należy zacząć od tego, jakie kwalifikacje posiadają pracownicy. Mało osób sprawdza kwalifikacje, a to przecież one są głównym wykładnikiem kompetencji i umiejętności osób, które za rachunkowość klienta mają odpowiadać. Wśród tych najbardziej cenionych kompetencji wymienić można Licencję Ministra Finansów. Poza tym ogromną rangę mają też Certyfikaty przyznawane przez Centrum Informacji Księgowej. Dopiero na końcu znajdują się różnego rodzaju szkolenia i kursy.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej

Drugim kryterium wyboru biura powinno być ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Dla klienta biura to gwarancja, że w przypadku, gdy pracownik biura popełni błąd, biuro poniesie odpowiedzialność finansową. Wiele przedsiębiorstw świadczących usługi księgowe, jak przykładowo Biuro rachunkowe we Włocławku, korzysta z tego typu ubezpieczeń, ponieważ jest to także ich zabezpieczenie.

Zakres usług księgowych 

Jeśli chodzi o sam zakres usług księgowych w różnych biurach potrafią znacznie różnić się między sobą. Niektóre biura oferują wyłącznie księgowość podstawową. W jej ramach biuro jedynie wylicza podatki i zajmuje się ich rozliczaniem z Urzędem Skarbowym. Ale nie każdej firmie taka usługa wystarcza. Są bowiem firmy, które potrzebują znacznie więcej. Reprezentacja w urzędach, doradztwo podatkowe, sporządzanie raportów - to już bardziej zaawansowane usługi z zakresu księgowości. 

Kalkulator jednego z pracowników biura księgowego we Włocławku

Specjalizacja biura rachunkowego

Mówiąc o kryteriach wyboru, warto też zwrócić uwagę na specjalizację biura. Specjalizacja branżowa w głównej mierze wynika z różnic, które konkretnej branży dotyczą. I tak na przykład firmy działające w branży motoryzacyjnej, czy farmaceutycznej zawsze powinny szukać biura z taką właśnie specjalizacją. 

Biuro księgowe on-line

Na koniec warto zwrócić też uwagę, czy dane biuro działa mobilnie, czy można wysyłać mu dokumenty online, a także czy godziny jego pracy będą ułatwiać kontakt. Warto też zrobić wizytację biura, aby przekonać się, czy panuje w nim ogólny porządek i atmosfera sprzyjająca nawiązaniu współpracy.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.