Skip to main content

Czy można dostać dofinansowanie na wymianę okien w Nowym Sączu?

Nieszczelna stolarka otworowa może być prawdziwym utrapieniem - to właśnie przez nią tracimy większość energii, uchodzącej z naszego lokum. Sposobem, pozwalającym na zniwelowanie tego typu problemów, jest wymiana okien. Mieszkańcy Nowego Sącza mogą dokonać jej na preferencyjnych warunkach w ramach programu Czyste Powietrze.

Dlaczego warto skorzystać z programu Czyste Powietrze?

Nad udziałem w programie Czyste Powietrze warto zastanowić się z kilku powodów. Po pierwsze - z pozyskanych środków można sfinansować (oprócz wymiany okien) również szereg innych inwestycji, np. ocieplenie ścian i stropu. Po drugie - na dotację na wymianę okien mogą liczyć nie tylko właściciele domów, lecz również mieszkań w blokach i kamienicach. Po trzecie wreszcie - program ten jest sposobem na uzyskanie znacznych oszczędności (w niektórych sytuacjach wymiana okien w jego ramach jest refundowana w 100%). Oczywiście stolarka otworowa, nabywana ze wsparciem, musi cechować się odpowiednimi parametrami - na przykład jej współczynnik przenikalności nie może przekraczać 0,9. Okna, spełniające ten warunek, mieszkańcy Nowego Sącza znajdą w firmie OP Invest, która od lat dostarcza produkty na ten rynek i cieszy się dobrą reputacją.

Okna Nowy Sącz - Op Invest

Kto w Nowym Sączu może liczyć na zrefinansowanie kosztów wymiany okien?

Jak wspomniano, wsparcie w programie Czyste Powietrze może sięgać nawet 100% wartości inwestycji. Na taki poziom pomocy mogą liczyć mieszkańcy Nowego Sącza o najniższych dochodach. Aby jednak skorzystać z dotacji tego typu, trzeba spełnić następujące warunki:

 • być właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości,
 • posiadać miesięczny dochód na członka rodziny na poziomie 1090 zł lub niższym (lub mniejszym niż 1526 zł, jeżeli gospodarstwo jest jednoosobowe).

W trakcie weryfikacji wniosku sprawdzane są księgi wieczyste - z dotacji takiej nie mogą więc skorzystać osoby, które posiadają nieruchomości o nieuregulowanym statusie oraz te, które jedynie wynajmują lokal.

Na jakie dotacje mogą liczyć mieszkańcy Nowego Sącza o wyższych dochodach?

Oczywiście na wsparcie mogą liczyć również mieszkańcy Nowego Sącza o nieco wyższych dochodach. Wynosić ono będzie:

 • 70-80% kwoty inwestycji przy dochodzie miesięcznym do 1894 zł w gospodarstwie domowym wieloosobowym lub 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym,
 • 40-55% kwoty inwestycji przy dochodzie rocznym do 135000 zł.

Maksymalna kwota dotacji wynosi 135000 zł - na tyle mogą liczyć mieszkające w Nowym Sączu osoby o najniższych dochodach, o ile zdecydują się na kompleksową modernizację budynku (łącznie z założeniem instalacji PV).

Wymiana okien Nowy Sącz

Jak w Nowym Sączu uzyskać dotację na wymianę okien?

Pierwszym krokiem, jaki musi wykonać mieszkaniec Nowego Sącza, by otrzymać dotację, jest wypełnienie odpowiedniego wniosku. Można pobrać go - po uprzednim zarejestrowaniu się - z Portalu Beneficjenta Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Sam dokument składa się z kilku stron - znajdują się w nim zarówno dane osobowe, jak i informacje o osiąganych dochodach oraz planowanych pracach. Jeżeli roboty mają obejmować wymianę okien, należy skupić się na wypełnieniu części B.2.2 ("Ocieplenie przegród budowlanych, stolarka okienna i drzwiowa"). Gotowy już wniosek można wysłać przez internet (wymagane jest posiadanie profilu zaufanego) lub złożyć osobiście, najlepiej w delegaturze WFOŚiGW w Nowym Sączu.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
  Justyna · 17 dni temu
  Świetny artykuł! Planuję wymianę okien w moim nowym domu i na pewno skorzystam z dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze. Nie wiedziałam, że można uzyskać takie kwoty. Dzięki!


 • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
  Małgosia · 2 miesięcy temu
  Takie programy z dofinansowaniem to bardzo fajna inicjatywa. Szkoda, że nie są bardziej popularne, bo mam wrażenie, że bardzo dużo osób nawet nie wie, że może dostać takie dotacje.
 • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
  Jolanta · 4 miesięcy temu
  Właściwie przez przypadek trafiłam na ten artykuł i dobrze się składa, bo jestem akurat w trakcie planowania remontu. Szczerze mówiąc, jestem w szoku, bo nie wiedziałam, że przysługują takie dofinansowania. Na pewno poczytam o tym więcej!

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Odnawialne źródła energii to przyszłość naszego narodu! Powinniśmy z nich w pełni korzystać, aby przyszłe ...
Inwestycja w fotowoltaikę to bardzo dobry krok. Polecam wszystkim. Sam długo nie mogłem się zdecydować, ...
Świetny artykuł! Planuję wymianę okien w moim nowym domu i na pewno skorzystam z dofinansowania ...
Mariola 1 miesięcy temu W górę i w dół
Ja się wypowiem jako właścicielka restauracji. W zeszłym roku montowaliśmy w budynku windę gastronomiczną i ...
Kominek już mam, ale teraz myślę nad rekuperacją. Słyszałam już o firmie MAT-KOM pozytywne opinie ...