Skip to main content

Drewniana elewacja - czy styl idzie w parze z zaletami?

Przez wiele lat drewno było w Polsce podstawowym materiałem używanym do budowy domów. Z biegiem czasu jego znaczenie zmalało, jednak obecnie surowiec ten przeżywa swoisty renesans i staje się na nowo modny. Coraz częściej spotyka się na przykład - nawet w budynkach murowanych - drewniane elewacje. 

Drewniane wykończanie

Jak wybrać drewno na elewację?

Do wykończenia elewacji najczęściej wykorzystywane jest drewno z rodzimych gatunków drzew. Najpopularniejszy jest obecnie wytrzymały dąb, dużym powodzeniem cieszy się również sosna, której atutem jest stosunkowo niska cena. Kluczem do uzyskania pięknego wyglądu domu jest jednak przede wszystkim odpowiednia obróbka drewna. Warto powierzyć ją specjalistom. Fachowcy z zajmujących się nią firm, takich jak www.koragil.pl, nie tylko pomogą nam w wyborze odpowiedniego materiału na elewację, lecz również zaproponują rozwiązanie, które w największym stopniu będzie współgrało z wybranym przez nas projektem architektonicznym.

Jaką deskę elewacyjną wybrać?

Decydując się na wykończenie ścian domu drewnem, powinniśmy stawiać przede wszystkim na sprawdzone wzory. Znakomitym rozwiązaniem będzie na przykład deska elewacyjna półbal z warkoczem - jej wzornictwo nawiązuje do rozwiązań, stosowanych w polskim budownictwie od wieków. Trzeba też  oczywiście zadbać o odpowiednią ochronę drewna przed wpływem czynników atmosferycznych: słońca, deszczu śniegu oraz wiatru. Najskuteczniejszą formą takiego zabezpieczenia będzie impregnacja ciśnieniowa. Można również samodzielnie pokryć drewno odpowiednim preparatem, jednak nie uzyskamy wówczas aż tak wysokiej jego odporności.

Elewacja z drewna w domu

Jakie zalety ma elewacja drewniana?

Wykonana z drewna elewacja zwiększa poziom izolacji cieplnej budynku. Jeżeli więc zdecydujemy się na takie właśnie rozwiązanie, możemy liczyć na przyjemny chłód wnętrza latem oraz niskie koszty ogrzewania jesienią i zimą. Drewno jest przy tym surowcem w stu procentach odnawialnym, co może mieć znaczenie dla osób o wysokiej świadomości ekologicznej. Niezaprzeczalne są też walory dekoracyjne tego surowca. Możliwe jest przy tym zastosowanie różnych rozwiązań: oblicowanie domu deską elewacyjną, gontem albo użycie pojedynczych elementów drewnianych, połączonych z innymi materiałami wykończeniowymi. W każdym z tych wypadków uzyskany efekt wizualny będzie zupełnie inny.

Czy drewno jako materiał do wykończenia elewacji ma jakieś wady?

Opinia o niskiej trwałości drewna jako materiału budowlanego jest powszechnie spotykana, jednak nieuzasadniona - odpowiednio zabezpieczone deski mogą bowiem przetrwać nawet ponad sto lat. Wykonana z nich elewacja wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji, a wszelkie zaniedbania w tym zakresie będą bardziej widoczne niż w przypadku klasycznego tynku. Deski mogą też pod wpływem słońca nierównomiernie się przebarwić, a długotrwałe oddziaływanie opadów może powodować powstanie na ich powierzchni zacieków. Usunięcie tych mankamentów estetycznych często wymaga użycia myjki ciśnieniowej, a niekiedy nawet zeszlifowania warstwy wierzchniej drewna. Trzeba jednak brać pod uwagę fakt, że elewacje z innych materiałów również muszą być poddawane zabiegom konserwacyjnym.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Jarek R. · 11 miesięcy temu
    Dzięki za rady odnośnie do desek elewacyjnych. Mam pytanie. Jak konserwować dobrze deski elewacyjne? Taki artykuł też byłoby pomocny

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Mariola 17 dni temu W górę i w dół
Ja się wypowiem jako właścicielka restauracji. W zeszłym roku montowaliśmy w budynku windę gastronomiczną i ...
Kominek już mam, ale teraz myślę nad rekuperacją. Słyszałam już o firmie MAT-KOM pozytywne opinie ...
Ostatnio rozważam wynajęcie architekta wnętrz do mojego mieszkania. Po przeczytaniu artykułu zwróciłam uwagę na to, ...
Takie programy z dofinansowaniem to bardzo fajna inicjatywa. Szkoda, że nie są bardziej popularne, bo ...
Zgadzam się z tym, co w ostatnim akapicie - że najlepiej szukać dobrego architekta z ...