Skip to main content

Czym tak właściwie jest metr bieżący i ile to jest?

W momencie gdy planujemy zakup jakichś materiałów dekoracyjnych lub budowlanych, to często spotykamy się z różnymi miarami, które określają, ile przyjdzie nam zapłacić za dany produkt. Cena jest często decydującym parametrem, jednak okazuje się, że czasem możemy nabyć produkty, które są podawane w dwóch odmiennych jednostkach miary. Oznacza to, że raz możemy nabyć większa ilość materiału, a raz mniejszą. Brak wiedzy na ten temat może skutkować tym, że przepłacimy za dany produkt. W tym artykule postaramy się bliżej przybliżyć ile to metr bieżący

Czym jest metr bieżący?

Metr bieżący najprościej mówiąc, jest jedną z jednostek miary, jednak skupia się on głównie na  określaniu długości produktów wielowymiarowych, w których pozostałe parametry nie odgrywają aż tak dużego znaczenia. Inaczej więc można powiedzieć, że metr bieżący jest jednostką długości metra, która nie bierze jednak pod uwagę pozostałych parametrów takich jak grubość, czy szerokość. Zazwyczaj jest to miara stosowana w momencie, gdy długość, jest najistotniejszym z parametrów określającym dany przedmiot. Najważniejsze jest, aby zapamiętać, że metry bieżące nie są jednostką określającą powierzchnię, tak jak robi to metr kwadratowy. Mylenie tych dwóch miar często powoduje wiele komplikacji, przy zakupie produktów w sklepie. 

Co najczęściej sprzedawane jest w metrach bieżących?

Jeżeli chodzi o branżę budowlaną, to metr bieżący jest zazwyczaj stosowany przy produktach, które są zwijane w rolkę. Oznacza to, że istnieje duże prawdopodobieństwo kupowania tkanin, tapet lub wykładzin właśnie w metrach bieżących. Z podawaniem ceny w metrach bieżących można się także spotkać, gdy zamawiamy meble kuchenne w zabudowie na wymiar,  szafy, płoty lub schody drewniane. Czasem także deski podłogowe, okna oraz wykopu fundamentów, również są wyceniane za pomocą miary, jaką jest metr bieżący. Z tego otóż powodu, gdy bierzemy się za budowę lub remont domu, dobrze jest dokładnie wiedzieć czym, jest metr bieżący, a czym jest metr kwadratowy. 

Cena za metr bieżący — co to oznacza?

Cena, która podaje, ile kosztuje metr bieżący danego produktu, oznacza w gruncie rzeczy, ile kosztuje fragment o długości jednego metra. Oznacza to, że pod uwagę  barana jest jedynie długość, a nie wysokość lub szerokość materiału. W praktyce oznacza to, że cena podana za tkaninę, która charakteryzuje się szerokością 4 metrów, podaje, ile przyjdzie nam zapłacić za odcinek tkaniny o wymiarach 1 × 4.  

Jak odróżnić metr bieżący od metra kwadratowego?

Jeżeli chcemy odróżnić metr kwadratowy od metra bieżącego, to trzeba przede wszystkim pamięć, że metr kwadratowy to zawsze kwadrat o wymiarach 1 × 1. Bieżący metr odwołuje się natomiast do jednego metra długości danego produktu, dlatego, ponieważ nie bierze on pod uwagę pozostałych parametrów, jakimi cechuje się dany produkt lub materiał. Często ludzie niemający wiedzy na ten temat, są wprowadzany w błąd, ponieważ bywa tak, ze cena za metr bieżący jest większa, jednak otrzymamy więcej materiału niż za metr kwadratowy, ponieważ w metrze bieżącym może pomieścić się kilka metrów kwadratowych.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Odnawialne źródła energii to przyszłość naszego narodu! Powinniśmy z nich w pełni korzystać, aby przyszłe ...
Inwestycja w fotowoltaikę to bardzo dobry krok. Polecam wszystkim. Sam długo nie mogłem się zdecydować, ...
Świetny artykuł! Planuję wymianę okien w moim nowym domu i na pewno skorzystam z dofinansowania ...
Mariola 1 miesięcy temu W górę i w dół
Ja się wypowiem jako właścicielka restauracji. W zeszłym roku montowaliśmy w budynku windę gastronomiczną i ...
Kominek już mam, ale teraz myślę nad rekuperacją. Słyszałam już o firmie MAT-KOM pozytywne opinie ...