Skip to main content

Wentylacja jako klucz do naszego zdrowia?

1 komentarz

W naszych domach, mieszkaniach i biurach, wszędzie tam jest potrzebny odpowiedni obieg powietrza. Na co dzień nie myślimy o tym jakim powietrzem oddychamy, a przecież od tego nie tylko zależy nasze zdrowie, ale i samopoczucie, bo kto by nie chciał wiedzieć, że oddycha czystym i świeżym powietrzem. Dlatego też montaż wentylacji zyskuje na popularności w większych i mniejszych miastach. Na przykład montaż wentylacji mechanicznej w Lublinie w zeszłym roku został wykonany kilkaset razy! A więc który rodzaj wentylacji będzie dla nas najlepszy?

Wentylacja zamontowana przez firmę Mat-Kom

Wentylacja - konieczność w nowoczesnych budynkach

W pierwszej kolejności musimy zrozumieć jak działa wentylacja, a jest to najprościej cyrkulacja powietrza wewnątrz budynków z przestrzenią na zewnątrz. Mogło by się wydawać, że banalna sprawa, jednak od tego nie zależy już tylko nasze zdrowie, ale i nasz budżet, bo odpowiednio wybrany rodzaj wentylacji może przysposobić nam dużych oszczędności. Gdy planujemy budowę jakiegoś obiektu oprócz kosztów budowy, musimy też pamiętać o kosztach utrzymania takiej budowli, z odpowiednim obiegiem powietrza można sporo zaoszczędzić.

Jakie są rodzaje wentylacji?

Skupmy się na rodzajach wentylacji. Zasadniczo mamy dwa rodzaje, jest to wentylacja mechaniczna, która może być wywiewna, lub wentylacja naturalna, inaczej zwana grawitacyjną, która jest najczęściej spotykana w naszych domach. Nie ulega wątpliwości, że rodzaj naturalny jest najmniej przyjazny naszym portfelom, budowa takiej wentylacji jest mniej skomplikowana, co za tym idzie tańsza w budowie. Jednak nie oznacza to że utrzymanie takiego systemu będzie nas mniej kosztowało, a na pewno nie przyniesie nam oszczędności, bo musimy wiedzieć, że dużą przewagą mechanicznych systemów wentylacji jest to, iż wyposażone w rekuperatory, mogą odzyskiwać ciepło, co będzie przynosiło nam w sezonie grzewczym duże oszczędności. Ponadto jakość samego powietrza będzie lepsza. Gdy obieg powietrza w pomieszczeniu, gdzie przebywamy, opiera się na rekuperacji, usuwane jest powietrze z którego odzyskano wcześniej energię, a ta służy do ogrzewania pomieszczeń, bez dodatkowych wydatków. Warto też wspomnieć, że w raz z tym powietrzem usuwany jest nadmiar dwutlenku węgla oraz różne drobnoustroje, które wpływają na jakość wdychanego powietrza, czegoś takiego w grawitacyjnym systemie po prostu nie ma.

Wentylacja a zdrowie

Warto więc wziąć pod uwagę to, jaki system wentylacji wybierzemy, w końcu zdrowie nasze i naszych bliskich powinno być dla nas najważniejsze, jakość powietrza w dużych polskich miastach nie napawa optymizmem, zadbajmy więc o dobrą jakość powietrza w miejscach gdzie przebywamy. Jest wiele chorób o których nie mamy pojęcia, że są spowodowane złą jakością powietrza które wdychamy, zastanówmy się też, gdzie montaż wentylacji będzie przydatny? Budując drewniany domek dla dzieci, czy chatkę na narzędzia, zapewne wystarczy naturalny obieg powietrza.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Anna87 · 11 miesięcy temu
    Dobrze działająca wentylacja jest bardzo ważna. Mieliśmy uszkodzoną wentylację i nie było żadnego przepływu powietrza w łazience. Dobrze, że zorientowaliśmy się w odpowiednim czasie podczas przeglądu. Sprawdzajcie wentylację! To bardzo ważne