Skip to main content

Czy wiesz jak się zachowywać podczas wypadku albo kolizji?

Po ostatnich wypadkach we Wrocławiu ze smutkiem należy skonstatować, że kierowcy nie mają pojęcia jak zachować się po zderzeniu drogowym. Różnica pomiędzy kolizją, a wypadkiem, jest przecież ogromna, ale nie każdy ją jednak rozumie

zator ruchu we Wrocławiu

Co właściwie się stało?

Przypomnijmy: w poprzednią środę doszło do kolizji na głównej drodze w centrum miasta. Przez dwie godziny ruch blokowały samochody pozostawione na jezdni. Miasto było sparaliżowane, do pracy i szkół spóźnili się praktycznie wszyscy, którzy utknęli w korkach. Tymczasem wcale tak być nie musiało. Po przyjeździe policji na miejsce, auta szybko zostały usunięte, droga udrożniona i wszystko mogło bez problemu dalej toczyć się swoim tempem.

Czym jest kolizja, a czym wypadek drogowy?

Zacznijmy od definicji. Bo jak widać w zachowaniach na drodze, nie wszyscy to wiedzą. Co więcej, można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że wie to naprawdę niewielu.

Kolizja

Kolizja1 to zdarzenie drogowe, w którym uczestnicy ruchu (nie muszą to być samochody, choć one najczęściej biorą udział w kolizjach) zderzają się. Nie może jednak dojść do obrażeń, które wymagają hospitalizacji choćby jednego z uczestników. Jeśli zdarzy się osoba poszkodowana, ale wystarczy udzielenie pomocy na miejscu, nadal jest to kolizja. W kolizji mogą brać udział samochody, motocykle, rowery, a także piesi. Klasyfikacja zależy wyłącznie od tego czy byli poszkodowani ludzie, czy nie. Jeśli nie było, a samochody, motocykle, rowery etc. nadają się do kasacji - nadal nie jest to wypadek.

Wypadek drogowy

Czym więc jest wypadek drogowy? Najkrócej mówiąc, jest to kolizja, na skutek której jest co najmniej jedna osoba poszkodowana. Jeśli musiała być hospitalizowana, ma złamania, albo inne problemy ze zdrowiem, które powodują, że ma zwolnienie lekarskie dłuższe niż tydzień, mamy wypadek. W tym przypadku osoba, która jest jego sprawcą nie może być ukarana mandatem karnym przez policjantów, którzy pojawili się na miejscu. Sprawa musi być skierowana do sądu, który podejmie decyzję o karze dla sprawcy. Wysokość kary zależy od wielu czynników - czy były ofiary śmiertelne, czy sprawca był trzeźwy, etc. W przypadku kolizji mandat wypisany na miejscu wyniesie maksymalnie 500 zł.

wypadek we Wrocławiu

Jak zachować się po kolizji, a jak po wypadku?

Opisana powyżej kolizja na skrzyżowaniu we Wrocławiu jest najlepszym przykładem jak się nie zachowywać. Po kolizji trzeba niezwłocznie usunąć pojazdy z drogi. Oczywiście lepiej wcześniej wykonać dokumentację zdjęciową, która przyda się policji. W przypadku wypadku należy zachować się dokładnie odwrotnie. Pojazdy nie powinny być przestawiane aż do przyjazdu na miejsce patrolu policji.

Pomoc drogowa we Wrocławiu

Jeśli jest potrzebna laweta, to można być pewnym, że pomoc drogowa we Wrocławiu działa bardzo sprawnie. Przykładem firmy, świadczącej takie usługi jest: pomoc drogowa Wrocław 24h Dariusz Kohl, która na pewno szybko pojawi się na miejscu i pomoże zabrać auta. Wcześniej jednak należy zrobić wszystko, by udrożnić ruch na drodze.


1 - Czym jest kolizja?

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Mariola 17 dni temu W górę i w dół
Ja się wypowiem jako właścicielka restauracji. W zeszłym roku montowaliśmy w budynku windę gastronomiczną i ...
Kominek już mam, ale teraz myślę nad rekuperacją. Słyszałam już o firmie MAT-KOM pozytywne opinie ...
Ostatnio rozważam wynajęcie architekta wnętrz do mojego mieszkania. Po przeczytaniu artykułu zwróciłam uwagę na to, ...
Takie programy z dofinansowaniem to bardzo fajna inicjatywa. Szkoda, że nie są bardziej popularne, bo ...
Zgadzam się z tym, co w ostatnim akapicie - że najlepiej szukać dobrego architekta z ...