Skip to main content

W górę i w dół

windy osobowe

Każdy wielokondygnacyjny budynek, mieszkalny czy o innym przeznaczeniu, powinien mieć zapewnioną sprawną możliwość przemieszczania się pomiędzy piętrami. Nie wszyscy mogą przecież poruszać się pieszo, nie mówiąc już o transporcie ciężkich przedmiotów.

Nie miałoby to obecnie żadnego racjonalnego uzasadnienia. Lepiej zadbać o szybki i bezproblemowy transport na przestrzeni całej budowli. Przyczyniają się do tego windy. Do najbardziej popularnych należą windy osobowe.

Windy osobowe

Odpowiedzialne są one za przemieszczanie się ludzi. W najnowocześniejszych modelach czas przejazdu taką windą ograniczony jest do minimum. Cechują się zwykle także dużą przestronnością, wygodą i możliwością zabierania większej grupy pasażerów. Dotyczy to zwłaszcza budynków o najwyższym standardzie, takich jak apartamentowce, biurowce czy hotele. Za ich montaż, eksploatację i konserwację oraz usuwanie ewentualnych awarii odpowiedzialne są specjalistyczne firmy. Gdyby zdarzyła się jakaś niespodziewana i nieprzyjemna sytuacja, np. winda stanęła pomiędzy piętrami czy zabrakło prądu, zawsze istnieje możliwość wezwania pomocy. Dotyczy to oczywiście także innych rodzajów wind.

windy gastronomiczne

Windy gastronomiczne

Bardzo przydatnymi, zwłaszcza w hotelach czy innych miejscach, gdzie trzeba zadbać o wyżywienie klientów, są windy gastronomiczne. Powinny one zapewniać możliwość przewiezienia wózków, na których znajdują się oczekiwane i zamawiane potrawy. Zwykle charakteryzują się one dość swobodnym stopniem dostępu do miejsc, do których jest taka konieczność.

Windy hydrauliczne

Istnieje też potrzeba zadbania o możliwość poruszania się po innego rodzaju, specyficznych ciągach komunikacyjnych. Mowa tu o układzie wodno-kanalizacyjnym. Tymi sprawami zajmują się windy hydrauliczne. Bez nich trudno sobie wyobrazić jakiekolwiek działania w tym zakresie. Szybki i sprawny remont, naprawa czy kontrola nie może się udać bez takiego urządzenia.

Ryzyka korzystania z wind

Z korzystaniem z danej windy wiąże się konieczność przestrzegania  przepisów technicznych, często dość rygorystycznych. Dotyczą one zwłaszcza możliwości przewiezienia określonej liczby osób czy ciężaru. Warto o tym pamiętać i stosować się do tego. Jeśli jednak zdarzy się jakiś wypadek, dobrze jest zachować spokój, nie wpadać w panikę i wezwać pomoc.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Mariola · 1 miesięcy temu
    Ja się wypowiem jako właścicielka restauracji. W zeszłym roku montowaliśmy w budynku windę gastronomiczną i okazało się to bardzo trafionym rozwiązaniem. Wygoda wkroczyła na dużo wyższy poziom :) Jeśli ktoś byłby zainteresowany tym, ile taka winda kosztuje, to odsyłam do strony fachowców, z których usług korzystałam: https://www.komodo-windy.pl/oferta/windy/windy-gastronomiczne#cena-wind-gastronomicznych, bo wszystko w kwestii zakupu zostało tutaj omówione w bardzo przystępny sposób.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Piotrek · 1 lat temu
    Fajnie poznać specyfikę wind. Nigdy nie zastanawiałem się nad tym, jak działają konkretne windy, Ba, nawet nigdy nie myślałem nad tym, jakie dokładnie są ich rodzaje. Winda to zawsze była po prostu winda. Teraz zacznę się im bardziej przyglądać. 😁👌

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Odnawialne źródła energii to przyszłość naszego narodu! Powinniśmy z nich w pełni korzystać, aby przyszłe ...
Inwestycja w fotowoltaikę to bardzo dobry krok. Polecam wszystkim. Sam długo nie mogłem się zdecydować, ...
Świetny artykuł! Planuję wymianę okien w moim nowym domu i na pewno skorzystam z dofinansowania ...
Mariola 1 miesięcy temu W górę i w dół
Ja się wypowiem jako właścicielka restauracji. W zeszłym roku montowaliśmy w budynku windę gastronomiczną i ...
Kominek już mam, ale teraz myślę nad rekuperacją. Słyszałam już o firmie MAT-KOM pozytywne opinie ...