W górę i w dół

windy osobowe

Każdy wielokondygnacyjny budynek, mieszkalny czy o innym przeznaczeniu, powinien mieć zapewnioną sprawną możliwość przemieszczania się pomiędzy piętrami. Nie wszyscy mogą przecież poruszać się pieszo, nie mówiąc już o transporcie ciężkich przedmiotów.

Nie miałoby to obecnie żadnego racjonalnego uzasadnienia. Lepiej zadbać o szybki i bezproblemowy transport na przestrzeni całej budowli. Przyczyniają się do tego windy. Do najbardziej popularnych należą windy osobowe.

Windy osobowe

Odpowiedzialne są one za przemieszczanie się ludzi. W najnowocześniejszych modelach czas przejazdu taką windą ograniczony jest do minimum. Cechują się zwykle także dużą przestronnością, wygodą i możliwością zabierania większej grupy pasażerów. Dotyczy to zwłaszcza budynków o najwyższym standardzie, takich jak apartamentowce, biurowce czy hotele. Za ich montaż, eksploatację i konserwację oraz usuwanie ewentualnych awarii odpowiedzialne są specjalistyczne firmy. Gdyby zdarzyła się jakaś niespodziewana i nieprzyjemna sytuacja, np. winda stanęła pomiędzy piętrami czy zabrakło prądu, zawsze istnieje możliwość wezwania pomocy. Dotyczy to oczywiście także innych rodzajów wind.

windy gastronomiczne

Windy gastronomiczne

Bardzo przydatnymi, zwłaszcza w hotelach czy innych miejscach, gdzie trzeba zadbać o wyżywienie klientów, są windy gastronomiczne. Powinny one zapewniać możliwość przewiezienia wózków, na których znajdują się oczekiwane i zamawiane potrawy. Zwykle charakteryzują się one dość swobodnym stopniem dostępu do miejsc, do których jest taka konieczność.

Windy hydrauliczne

Istnieje też potrzeba zadbania o możliwość poruszania się po innego rodzaju, specyficznych ciągach komunikacyjnych. Mowa tu o układzie wodno-kanalizacyjnym. Tymi sprawami zajmują się windy hydrauliczne. Bez nich trudno sobie wyobrazić jakiekolwiek działania w tym zakresie. Szybki i sprawny remont, naprawa czy kontrola nie może się udać bez takiego urządzenia.

Ryzyka korzystania z wind

Z korzystaniem z danej windy wiąże się konieczność przestrzegania  przepisów technicznych, często dość rygorystycznych. Dotyczą one zwłaszcza możliwości przewiezienia określonej liczby osób czy ciężaru. Warto o tym pamiętać i stosować się do tego. Jeśli jednak zdarzy się jakiś wypadek, dobrze jest zachować spokój, nie wpadać w panikę i wezwać pomoc.